Uphill MTB Brenna odbył się po raz pierwszy, ale z pewnością nie ostatni.

W sobotę 29 lipca Międzynarodowy cykl wyścigów UPHILL MTB BESKIDY zawitał w gościnne progi gminy Brenna. Sądząc po atmosferze panującej w trakcie zawodów, zarówno zawodnicy, jak i organizatorzy z przyjemnością powtórzą etap na Błatnią w kolejnych latach. Od rana gromadził się rowerowy klan zapaleńców jazdy po górach i ich wierni kibice. Przed starem był jeszcze czas na serwis, posiłek i napoje energetyczne. W samo południe zamknięto listę zawodników, którzy wystartowali po oficjalnym otwarciu rywalizacji przez wójta gminy Brenna Jerzego Pilcha.

Pomysł na zorganizowanie uphilowych wyścigów w Brennej powstał w ramach realizacji projektu transgranicznego promującego szlaki rowerowe Beskidów: "Rowerem przez Beskidy" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Program Interreg V-A Republika Czeska-Polska w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko i budżetu państwa RP. Trasa opracowana i oznakowana przez Patryka Mitręgę miała długość 6,9 km. Start wyznaczono pod Urzędem Gminy (463 m n.p.m.), więc pierwsze kilometry wiodły drogą asfaltową, lecz zanim zawodnicy dotarli do mety przy Ranczo Błatnia (912 m n.p.m.) zmagali się z bardzo trudnymi odcinkami. Suma podjazdów wynosiła 522 m, a całość etapu określona jest jako trudna+. Mimo to, zwycięzca w kategorii open Tomasz Dygacz potrzebował zaledwie 25 min., by pokonać cały odcinek (wyniki dostępne na: uphillmtb.pl). Niewątpliwie przyjemny moment uhonorowania liderów statuetkami, dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi w Amfiteatrze w Parku Turystyki w centrum Brennej odbył się przy udziale dyr. biura SRiWR „Olza” Bogdana Kasperka oraz dyr. OPKiS Katarzyny Macura.

O popularności całego cyklu świadczyć może zarówno niesamowita frekwencja – w Brennej wystartowało 133 zawodników, jak i znane w środowisku rowerowym nazwiska zawodników biorących udział w tej „odjazdowej” imprezie. UPHILL MTB BESKIDY miał swój początek w Ustroniu, a jego pomysłodawcą i organizatorem jest Andrzej Nowiński. W tym roku odbył się już po raz ósmy, a dzięki sprawnej organizacji i współpracy partnerów, współzawodnictwo w Brennej przebiegało w przyjemnym klimacie mimo upału panującego tego dnia.

Comments are closed.